Wysypka na twarzy u niemowląt

Nie każde niemowlę wysypka na twarzy zaatakuje kiedykolwiek w jego życiu. Są dzieci, które praktycznie nie miewają wysypek i pojawiają się one co najwyżej na innych częściach ciała, zwłaszcza w okolicach pieluszki. Czasami jednak niemowlę wysypka na twarzy męczy niemal nieustannie i wtedy już mamy poważny powód do niepokoju i musimy się poważnie zastanowić, co jest jej źródłem. Przyczyn może być oczywiście całkiem sporo, ale w pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad alergiami pokarmowymi.
Alergia, ale nie tylko
Wysypka na twarzy może dotknąć niemowlę bez jakiegoś wyraźnego powodu. Związana może być z zupełnie przypadkowym kontaktem skóry dziecka z jakąś substancją chemiczną wywołującą podrażnienia. U małego dziecka nie potrzeba wiele. Nałożymy na swoje ręce krem z parabenami i dotkniemy twarzy dziecka, mogą pojawić się na niej wypryski. Nie należy tego jednak lekceważyć.
Istnieje wiele schorzeń przejawiających się jako problemy skórne, wysypki i różne zaczerwienienia. W przypadku najmniejszych dzieci, niemowląt, często jest to też zjawisko, którego przyczyny po prostu nie poznamy, ale w powtarzające się wysypki na twarzy muszą być dla nas sygnałem, że może istnieć problem z niektórymi pokarmami, zwłaszcza z nietolerancją składników mleka krowiego lub mleka w ogóle, jeśli chodzi o niemowlęta. Tego typu sytuacje są potencjalnie niebezpieczne, ponieważ alergie pokarmowe u dzieci zazwyczaj mijają z czasem, ale zanim się to stanie, powodują problemy z niestrawnością, kolki, biegunki oraz w bardziej poważnych przypadkach obrzęk błon śluzowych. Takie obrzęki mogą nawet skutkować problemami z oddychaniem, więc nie powinno się lekceważyć wysypek.

Dodaj komentarz