Wybór odpowiedniego aparatu ortodontycznego


            Wyborem aparatu ortodontycznego zajmować się musi oczywiście przede wszystkim ortodonta Warszawa, ponieważ to on jest lekarzem i to on wie, czego nam potrzeba. W momencie, kiedy dobrany jest już rodzaj aparatu i jego właściwości medyczne, pozostaje jednak cale pole do popisu dla nas. Jest to oczywiście głównie wybór na poziomie estetycznym, ale to przecież także jest bardzo ważne. W końcu będziemy mieli aparat na uśmiechu przez najbliższe 2-3 lata.

Proste aparaty stalowe

            Jeśli naszym priorytetem są pieniądze, zdecydujemy się na aparat stalowy. Taki aparat nie jest najbardziej estetyczny, ale nie jest też zły. Nasze pole do popisu będzie co prawda niespecjalnie duże, ponieważ obejmować będzie przede wszystkim ligaturki, czyli kolorowe gumki, które wykorzystuje się do przytrzymywania drutów aparatu w jego zamkach. Możemy mieć ligaturki kolorowe, możemy mieć ligaturki przezroczyste, jak również możemy nie mieć ich wcale, jeśli zdecydujemy się na specjalne zamki bez ligaturek.

Aparaty tytanowe

            Tytan to nie tyle wybór estetyczny, co praktyczny, ponieważ ten metal jest neutralny biologicznie dla człowieka, czyli nie powoduje żadnych podrażnień ani negatywnych reakcji organizmu. Jest za to droższy.

Ceramika i polimery

            Jeśli komuś naprawdę zależy, żeby jego aparat był możliwie niewidoczny, może skorzystać  któregoś z systemów zapewniających taki właśnie efekt. Mówi się o systemach, ponieważ każdy z nich to zespół mechanizmów pozwalających na różne sposoby, zazwyczaj dość skomplikowane, uzyskać ten sam efekt, co w przypadku stalowych zamków i drutów. Najprostsza metoda to zastąpienie stali materiałami ceramicznymi lub polimerami o wyglądzie imitującym ząb, ale są też jeszcze inne, bardziej złożone i droższe metody, o które można zapytać swojego lekarza.

Dodaj komentarz