Tajniki leczenia kanałowego

Rozwinięcie się endodoncji, czyli specjalnej metody leczenia zębów poprzez usuwanie miazgi z ich kanałów, to krok milowy w rozwoju stomatologii. Okazało się bowiem, że ogromna część zębów kwalifikowanych do tej pory leczenia mogła być poddawana specjalnemu zabiegowi, dzięki któremu ząb nie wracał do życia, ale ponownie był w stanie pełnić wszystkie swoje funkcje.

Jedyny sposób na uratowanie zęba

Leczenie kanałowe jest tak ważne, ponieważ tylko leczenie kanałowe Bemowo jest w stanie uratować ząb skazany w przeciwnym razie na ekstrakcję. Niestety, procedura jest dość skomplikowana.

Na początku konieczne jest odsłonięcie miękkich tkanek zęba, części zarażonych bakteriami, w których rozwija się stan zapalny. To często oznacza konieczność bardzo poważnego zniszczenia i tak już mocno zniszczonej korony zęba. Dalej jest już tylko trudniej, ponieważ konieczne jest ekstremalnie dokładne wyczyszczenie kanałów zębowych z pozostałości miazgi zębowej.

Kanały zębowe

Leczenie kanałowe Bemowo swoją nazwę bierze właśnie od kanałów zębowych, które muszą być oczyszczone i wypełnione, by leczenie mogło odnieść sukces. Kanały zębowe to swoiste korzenie zębów, które odchodzą od nich w sposób podobny, jak korzenie krzewów odchodzą od pni roślin. Jest to czasami tylko kilka pazurów wbitych w dziąsło, a czasami leczenie kanałowe Bemowo musi się mierzyć z wieloma wąskimi nitkami rozchodzącymi się w różnych kierunkach. Podstawowe ryzyko leczenia kanałowego wiąże się z tym, że możliwe jest pominiecie jednego kanału lub chociażby jego części, co doprowadzi do powrotu choroby i zazwyczaj wymusza przeprowadzenie ekstrakcji zęba pomimo skutecznego przeprowadzenia poprzednich czynności. W celu poprawy szans pacjenta stosuje się specjalne mikroskopy oraz obrazowanie za pomocą promieni rtg.

Dodaj komentarz