Co jest nam potrzebne do znalezienia pracy w Niemczech?

Kiedy nasi rodacy szukają pracy poza granicami kraju, najczęściej ich wzrok pada na Niemcy. Praca Niemcy to cel tak wielu osób głównie dlatego, że jest to kraj położony stosunkowo blisko naszego, więc można się do niego szybko dostać i można bez problemu odwiedzać rodzinę pozostającą w kraju w miarę regularnie. Co więcej, znalezienie pracy w Niemczech jest stosunkowo łatwe, ponieważ istnieje tam wysokie zapotrzebowanie na siłę roboczą, której wewnętrzny rynek pracy nie jest w stanie zaspokoić. Nie jest oczywiście aż tak różowo, by praca Niemcy leżała na ulicach. Trzeba posiadać odpowiednie kompetencje.
Niezbędne kompetencje
Najbardziej rozchwytywani już od jakiegoś czasu są pracownicy specjalizujący się w technologiach informatycznych, czyli przede wszystkim programiści. Dla nich rynek pracy jest szeroko otwarty, a proponowane zarobki naprawdę robią wrażenie. Podstawowym problemem jest tutaj jednak to, że od osób chcących pracować w charakterze programistów oczekuje się zazwyczaj znajomości języka niemieckiego na poziomie przynajmniej dobry, ponieważ pracownicy są włączani do niemieckich zespołów i nawet jeśli są to zespoły międzynarodowe, opierają się o język niemiecki.
Mniejsze wymogi pod względem języka muszą spełnić osoby pracujące na niskich stanowiskach w służbie zdrowia. Mowa tu przede wszystkim o pielęgniarzach zajmujących się osobami obłożnie chorymi oraz osobami starszymi. Tacy pracownicy powinni umieć dogadać się po niemiecku, ale praca w Niemczech znajdzie się dla nich nawet bez dobrej znajomości języka w piśmie. W podobny sposób wygląda też praca w rolnictwie, która jednak uznawana jest za pracę niewykwalifikowaną i jest to zupełnie inna kategoria zatrudnienia.

Dodaj komentarz