Jakie donice spotkamy w ogrodach?

W naszych ogrodach mogą się pojawiać bardzo różne donice ogrodowe. Jest to bardzo proste narzędzie ogrodnika, które może przyjmować dzięki tej prostocie bardzo różne formy. Najróżniejszych podziałów donic ogrodowych jest cała masa, co przekłada się na szerokie możliwości ich stosowania. W jaki sposób możemy wykorzystać możliwości donic ogrodowych?
Stojące i wiszące
Najbardziej oczywisty podział donic ogrodowych dzieli je na donice wiszące i na donice stojące. Donice wiszące można podwieszać na różnych elementach natury ożywionej i nieożywionej, chociaż trzeba pamiętać, że jeśli powiesimy je na przykład na gałęziach drzewa, może to spowodować umieszczenie rośliny w niej zasadzonej w bardzo dużej dawce cienia, co spowoduje, że będzie jej się tam źle powodziło.
Z kolei donice ogrodowe o charakterze stojącym mogą być praktycznie wszędzie. Ustawia się je w celu dołożenia roślin do miejsca, gdzie zrobiliśmy na przykład mały plac do grillowania, jak również można z nich robić w miarę naturalne bariery. Warto wiedzieć też, że rośliny, które nie chcą się w ogrodzie przyjąć, będą się w nim znakomicie czuły po umieszczeniu ich w odpowiedniej donicy. Takie donice mogą mieć kształty kielichów i ogólnie wszystkiego okrągłego, jak również mogą przyjmować kształty podłużne czy kwadratowe, co po prostu będzie oznaczało kawałek grządki do uprawy czegokolwiek. Pamiętajmy bowiem, że w donicach możemy umieszczać nie tylko kwiaty, ale praktycznie wszystko, co się w ogrodach znajduje, nawet drzewa. Dobrym pomysłem jest umieszczanie w nich niewielkich krzewów ozdobnych, które w ten sposób stają się ozdobami ruchomymi.

Na ratunek roślinom i estetyce ogrodu
Z jednej strony, nie po to mamy ogród, by korzystać w nim z donic ogrodowych, ponieważ możemy wszystko posadzić po prostu w ziemi i oszczędzić sobie kłopotu. Z drugiej jednak strony, donice ogrodowe to znakomity pomysł na poszerzenie możliwości ogrodu, ponieważ pozwalają nam na wykonanie kilku bardzo interesujących zabiegów, dzięki którym możliwe będzie poprawienie wyglądu naszego ogrodu oraz ściągnięcie do niego większej liczby roślin.
Konflikty i estetyka
Przeciętny właściciel ogródka o tym nie wie, ale rośliny bardzo intensywnie się między sobą komunikują i prowadzą też nieustanne wojny. Są to działania oparte przede wszystkim o substancje chemiczne, które pojawiają się za ich sprawą w glebie. Niektóre rośliny nie rosną dobrze obok siebie, prawda? Najczęściej jest to spowodowane konkurencją o zasoby, ale rośliny posiadają też mechanizmy bezpośredniej walki między sobą, co pozwala im niszczyć inne rośliny o określonym typie. Tak się dzieje bardzo często, kiedy do ogrodu ściągamy coś dla niego całkiem obcego i inne rośliny zjadają to na śniadanie. Donice ogrodowe pozwalają w ochronieniu delikatnej rośliny przed działaniem innych roślin.
A kiedy nie zależy nam aż tak bardzo na chronieniu jakichś nietypowych roślin, możemy pomyśleć też o estetyce ogrodu. Stosowanie donic ogrodowych pozwala nam na umieszczanie kwiatów i innych roślin, bo nie tylko kwiaty do donic trafiają, w miejscach, które w innym przypadku byłyby zupełnie niedostępne. Znakomitym pomysłem jest na przykład podwieszanie donic na różnych elementach konstrukcyjnych miejsc, którym chcemy dodać odrobiny właściwości estetycznych.

Dodaj komentarz